На 10 октомври учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден на психичното здраве с вдъхновяващо радиопредаване.
Прочети повече- 10
- 10
- 2025
Ученическият съвет на I ОУ „Христо Ботев“ град Търговище
Училищният ученически съвет (УУС) е създаден през 2000/2001 учебна година.
Той осъществява връзката между ученици, учители и родители. Чрез него учениците дават гласност на проблемите си, стимулират своите връстници да се ангажират с различни дейности и по този начин да участват в училищния и обществения живот.
Работата на Ученическия съвет се подпомага от педагогическия съветник в учебното заведение.
Ученическият съвет има също и представителни функции – представя ученическата общност на I ОУ „Христо Ботев“ пред други институции. Организира вътрешноучилищни изяви, конкурси и състезания.
През всяка нова учебна година се прави избор на председател и заместник-председатели на УУС. Изготвя се календар на дейностите за учебната година.
Представителите на Ученическия съвет подготвят радиопредавания, посветени на важни дати като:
Членовете на Ученическия съвет инициираха конкурс „Клас на годината“. Изготвени са критерии, по които се осъществява изборът. Те включват:
Участието в Ученическия съвет дава възможност на всеки ученик да показва и развива своите способности, да се чувства по-уверен и ангажиран с училищния живот.
На 10 октомври учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден на психичното здраве с вдъхновяващо радиопредаване.
Прочети повечеНа 10 октомври учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден на психичното здраве с вдъхновяващо радиопредаване.
10.10.2025
На 10 октомври учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден на психичното здраве с вдъхновяващо радиопредаване.
В ролята на водеща влезе Бориса Панайотова от 5. В клас.
В ефира на училищното радио прозвуча послание за доброта, подкрепа и споделяне. Учениците си припомниха, че психичното здраве е неразделна част от нашето ежедневие и че всяка усмивка и добра дума могат да направят деня по-светъл.
Инициативата е идея на Училищния ученически съвет, с подкрепата на Елена Събева – педагогически съветник.
Грижете се за себе си и за хората около вас, защото заедно можем да създадем среда, в която всеки се чувства приет и ценен!
Галина Станчева
25. март е Международен ден на търпението.
Прочети повече25. март е Международен ден на търпението.
25.03.2025
25. март е Международен ден на търпението. То е едно от най-важните качества, които човек трябва да притежава, защото е признак за разумност, съпричастност и задълбочено осмисляне на живота.
Учениците от I ОУ "Христо Ботев" отбелязаха Международния ден, осъществявайки дейности, организирани от г-жа Елена Събева, педагогически съветник, и Ученическия съвет.
В тях се включи 5. б клас с кл. ръководител г-жа Адриана Кирилова. Проведоха се тренинги под надслов: "Какво е търпението за мен?". Учениците разбраха, че търпението е път към успеха и себепознанието. То е безценна човешка добродетел.
В това убеди и тематичното радиопредаване, което прозвуча в ботевския ефир. Негова водеща беше Рая от 5. г клас. Тя представи интересна притча за търпението.
Ако бъдем по-търпеливи, дните ни ще бъдат по-спокойни и смислени.
Галина Станчева
Денят на розовата фланелка е международна инициатива, посветена на борбата срещу тормоза в училищата, на работното място и в обществото.
Прочети повечеДенят на розовата фланелка е международна инициатива, посветена на борбата срещу тормоза в училищата, на работното място и в обществото.
26.02.2025
Денят на розовата фланелка е международна инициатива, посветена на борбата срещу тормоза в училищата, на работното място и в обществото.
През 2025 година този ден се отбелязва на 26. февруари – в последната сряда на месеца, когато милиони хора по света обличат розови дрехи в знак на подкрепа към жертвите на тормоз.
I ОУ "Христо Ботев" се включи в инициативата с множество дейности. Те бяха координирани от г-жа Елена Събева, педагогически съветник, и инициирани от Ученическия съвет.
Пред учениците в начален етап бе представена приказката "Вълците вътре в нас", а децата разсъждаваха върху посланието ѝ.
В ботевския ефир прозвуча тематично радиопредаване с призив: "НЕ" на агресията и тормоза не само днес, не само за един ден!". В ролята на водещи влязоха Едже и Симона (5. б клас).
Паралелките от начален и прогимназиален етап запечатаха със символични фотоси Деня на розовата фланелка, снимайки се в специална рамка. На фона на символичното дърво с въздействащи послания, всички се обединиха около идеята, че тормозът няма място в училищното пространство.
Обличайки розови фланелки, учениците показаха съпричастност към каузата на добрия пример и позитивната промяна.
Галина Станчева
Представители на Ученическия съвет и участници в Клуб на доброволеца, сформиран по проект на Асоциация "Ная“, отбелязаха 14. февруари в учебното заведение.
Прочети повечеПредставители на Ученическия съвет и участници в Клуб на доброволеца, сформиран по проект на Асоциация "Ная“, отбелязаха 14. февруари в учебното заведение.
14.02.2025
Представители на Ученическия съвет и участници в Клуб на доброволеца, сформиран по проект на Асоциация "Ная“, отбелязаха 14. февруари в учебното заведение.
Бе осъществена кампания под надслов: "Предай нататък – любовта, не вируса!“. Раздадени бяха валентинки с послания, балони във формата на сърце, както и информационни материали, предоставени от ХЕИ – Търговище.
Организацията на дейностите бе направена от г-жа Елена Събева, педагогически съветник, и г-жа Живка Тянева, медицинска сестра.
Инициативите завършиха с тематично радиопредаване, посветено на Свети Валентин и Свети Трифон, историята на празниците и традициите за отбелязването им.
В ролята на водещи влязоха Ъшъл и Едже от 5. б клас.
Празнувайте днес, но влагайте сърце и душа във всяко смислено начинание, което предприемате!
Галина Станчева
С тематично радиопредаване в I ОУ "Христо Ботев" беше отбелязан 18. октомври - Европейски ден за борба с трафика на хора.
Прочети повечеС тематично радиопредаване в I ОУ "Христо Ботев" беше отбелязан 18. октомври - Европейски ден за борба с трафика на хора.
18.10.2024
С тематично радиопредаване в I ОУ "Христо Ботев" беше отбелязан 18. октомври - Европейски ден за борба с трафика на хора.
Идеята за инициативата е на Училищния ученически съвет, подкрепен от г-жа Елена Събева - педагогически съветник.
В ролята на водещ влезе Ния от 7. б клас.
Тя представи важна информация, свързана с трафика на хора, който е една от най-сериозните форми на потъпкване на основните човешки права.
Противодействието срещу него цели да даде широка гласност на актуалния за нашия свят проблем. По този начин се повишава обществената осведоменост и се популяризират мерките, които се предприемат за противодействие на трафика на хора.
Галина Станчева
Първото ботевско радиопредаване за учебната 2024/2025 година бе посветено на 10. октомври - Световен ден на психичното здраве.
Прочети повечеПървото ботевско радиопредаване за учебната 2024/2025 година бе посветено на 10. октомври - Световен ден на психичното здраве.
10.10.2024
Първото ботевско радиопредаване за учебната 2024/2025 година бе посветено на 10. октомври - Световен ден на психичното здраве.
То се реализира по идея на Училищния ученически съвет, с подкрепата на г-жа Елена Събева - педагогически съветник.
В ролята на водещи влязоха Рая и Тайра от 5. г клас, както и Георги от 3. б клас.
Ботевската аудитория получи полезна информация за един от най-актуалните проблеми в 21. век - съхраняването на нашето психично здраве. В ежедневието, изпълнено с динамика и сложни ситуации, се увеличават стресовите фактори, влияещи върху психичното здраве на човека.
За да противодействаме на тревожната тенденция, може да ни помогне емоционалната интелигентност - способността да разпознаваме и управляваме собствените си емоции, да разбираме емоциите на другите и да се приспособяваме към тях.
Така ще постигаме добри резултати в училище, ще бъдем здрави и ще създаваме успешни отношения с околните, защото всеки заслужава да изпитва радост и да живее без ограничения!
Галина Станчева
На 31. май учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден за борба с тютюнопушенето.
Прочети повечеНа 31. май учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден за борба с тютюнопушенето.
31.05.2024
На 31. май учениците от I ОУ „Христо Ботев“ отбелязаха Световния ден за борба с тютюнопушенето. Инициативата се осъществи с подкрепата на Ученическия съвет и г-жа Елена Събева, педагогически съветник.
Целта е да се повиши осведомеността на младите хора относно вредните и смъртоносни последици от тютюнопушенето и вдишването на тютюнев дим, както и за спиране на този порок.
В начален етап ботевски възпитаници от 3. б, 3. в и 4. а клас подготвиха изложба с рисунки, пресъздаващи темата за разрушителната сила на никотина.
Класни ръководители на паралелките са г-жа Румяна Колева, гл. учител в НЕ, г-жа Стела Груйкина, ст. учител в НЕ, и г-жа Галя Василева, ст. учител в НЕ.
В ботевския ефир прозвуча тематично радиопредаване с водещ Мерве Бедри от 6. а клас – член на Ученическия съвет. Тютюнопушенето е основната причина за висока смъртност, която може да се избегне. Всяка година активното или пасивно тютюнопушене отнема живота на около 7 милиона души по света.
Не бъдете пасивни, а активни в противопоставянето на никотиновата зависимост!
Галина Станчева, главен учител
9. май, Денят на Европа, беше специален за ученическата общност в I ОУ „Христо Ботев“.
Прочети повече9. май, Денят на Европа, беше специален за ученическата общност в I ОУ „Христо Ботев“.
09.05.2024
9. май, Денят на Европа, беше специален за ученическата общност в I ОУ „Христо Ботев“. През 2024 г. учебното заведение възроди инициатива, провеждана преди време – Ден на ученическото самоуправление. Идеята принадлежи на Ученическия съвет, ръководен от г-жа Елена Събева, педагогически съветник.
Всички длъжности в училището бяха заети от ученици. Те влязоха в различни роли – на ръководен екип, на учители, на помощен персонал. В рамките на инициативата организираха образователно-възпитателния процес, преподаваха и упражняваха учебно съдържание по учебните предмети, провеждаха индивидуални консултации като училищни психолози.
За един ден ръководният пост на директор бе зает от трима ученици: Айлин Ахмедова, Стефан Стайков и Валентина Николова от 7. г клас. В ролята на зам.-директор УД влезе Боян Веселинов от 7. б клас.
Денят на самоуправлението позволи на младите хора да покажат лидерски качества, организационни умения, инициативност и самоконтрол при съвестното изпълнение на задачите.
Основната цел на изявата бе учениците да се запознаят със задълженията на учителите и на ръководството в реални условия, да почувстват атмосферата от другата страна, да станат съпричастни към ежедневните проблеми.
Да разберат, че учителската професия е една от най-трудните и отговорни мисии, че изисква комплекс от качества, които трябва да притежаваш и развиваш!
В края бе направено обсъждане, като новите учители изразиха впечатления и мнения относно заеманите от тях длъжности в Деня на ученическото самоуправление.
Въпреки своята дългогодишна история, на 9. май учебното заведение изглеждаше по-младо и по-усмихнато, наситено с дух на надежда и много мечти за бъдещето!
Галина Станчева, главен учител