На 30. април 2024 г. бяха отчетени събраните средства от благотворителната кампания „Заедно за Анни“.
Прочети повече- 30
- 04
- 2024
Ученическият съвет на I ОУ „Христо Ботев“ град Търговище
Училищният ученически съвет (УУС) е създаден през 2000/2001 учебна година.
Той осъществява връзката между ученици, учители и родители. Чрез него учениците дават гласност на проблемите си, стимулират своите връстници да се ангажират с различни дейности и по този начин да участват в училищния и обществения живот.
Работата на Ученическия съвет се подпомага от педагогическия съветник в учебното заведение.
Ученическият съвет има също и представителни функции – представя ученическата общност на I ОУ „Христо Ботев“ пред други институции. Организира вътрешноучилищни изяви, конкурси и състезания.
През всяка нова учебна година се прави избор на председател и заместник-председатели на УУС. Изготвя се календар на дейностите за учебната година.
Представителите на Ученическия съвет подготвят радиопредавания, посветени на важни дати като:
Членовете на Ученическия съвет инициираха конкурс „Клас на годината“. Изготвени са критерии, по които се осъществява изборът. Те включват:
Участието в Ученическия съвет дава възможност на всеки ученик да показва и развива своите способности, да се чувства по-уверен и ангажиран с училищния живот.
На 30. април 2024 г. бяха отчетени събраните средства от благотворителната кампания „Заедно за Анни“.
Прочети повечеНа 30. април 2024 г. бяха отчетени събраните средства от благотворителната кампания „Заедно за Анни“.
30.04.2024
На 30. април 2024 г. бяха отчетени събраните средства от благотворителната кампания „Заедно за Анни“. Тя се проведе в навечерието на светлия християнски празник Възкресение Христово, за да докаже за пореден път, че състраданието към ближния живее в сърцата ни.
Акцията е свързана с оказване на помощ и подкрепа към Анна Кръстева, ученичка в 5. а клас. Семейството на Анни се нуждае от ежемесечни средства за рехабилитация, които не може да осигурява самостоятелно.
Поредната дарителска кампания, проведена от ботевската общност, успя да събере сумата от 2441,40 лв. В нея участваха родители, ученици и учители, съпричастни към спокойното пребиваване в училището на слънчевата петокласничка.
Училищното настоятелство се включи в акцията със собствено дарение. С решение на общото събрание на настоятелите сумата от 930 лв. ще бъде преведена по банковата сметка на Анни.
С лично дарение към благотворителната кампания се присъедини и Синдикален регионален съюз (СРС) град Търговище към КТ „Подкрепа“, който внесе 300 лв. в помощ на Анни.
Изказваме гореща благодарност към всички, отзовали се на призива за подкрепа на Анна Кръстева!
Заедно имаме силата да множим вярата, надеждата и любовта!
Галина Станчева, главен учител
На 28. февруари 2024 г., в I ОУ "Христо Ботев" беше отбелязан Денят на розовата фланелка.
Прочети повечеНа 28. февруари 2024 г., в I ОУ "Христо Ботев" беше отбелязан Денят на розовата фланелка.
28.02.2024
На 28. февруари 2024 г., в I ОУ "Христо Ботев" беше отбелязан Денят на розовата фланелка. Учениците от 3. б, 5. б и 6. в клас си направиха символични фотоси.
Децата от 3. б клас изработиха фигури от глина, свързани с призивите: "Не на насилието, нека се обичаме!" и "Насилието оставя следи!".
Беше проведена групова работа в 1. г клас - "Емо предизвикателства", ориентирана към видовете насилие и начините за справяне с тях; приятелството (какъв е добрият приятел); как да отстояваме себе си пред насилието.
За специалната атмосфера в учебното заведение принос има доброволческият отряд към Асоциация "Ная" с красивата украса, която подготви.
В училищните коридори бяха поставени постери, на които учениците от начален и прогимназиален етап отправиха послания срещу агресията в училище. Един от акцентите в тематичните постери беше представата за идеалното училище без насилие.
В ботевския ефир прозвуча радиопредаване, инициирано от Ученическия съвет.
Денят на розовата фланелка завърши с право хоро - израз на съпричастие към противопоставянето на насилието в училищното пространство.
Галина Станчева, главен учител
С тематично радиопредаване бе отбелязан 14. февруари в учебното заведение.
Прочети повечеС тематично радиопредаване бе отбелязан 14. февруари в учебното заведение.
14.02.2024
С тематично радиопредаване бе отбелязан 14. февруари в учебното заведение.
В ефира прозвучаха интригуващи сведения за историята на Свети Валентин, който според католическата традиция е един от най-свежите и емоционални празници в годината, когато празнува романтиката на любовта. А тя има толкова много измерения...
Идеята принадлежи на Ученическия съвет, подкрепен от г-жа Елена Събева, педагогически съветник. Водещи бяха Валерия от 5. в клас и Еда от 6. б клас.
В инициативата се включиха и членове на доброволческия отряд към Асоциация „Ная“, които представиха интересни факти за българския народен празник Трифон Зарезан, известен като Ден на лозаря. Ръководител на дейностите към Асоциацията е г-жа Теодора Христова, ст. учител ЦОУД в ПЕ.
Ученическият съвет се бе погрижил за празнична украса в сградата на училището, която вдъхна ведро настроение и породи усмивки по лицата на малки и големи. Учителите получиха специални послания, свързани с любовта като съкровено човешко чувство.
Галина Станчева, главен учител
На 29. януари град Търговище чества 146 години от освобождението от османско владичество.
Прочети повечеНа 29. януари град Търговище чества 146 години от освобождението от османско владичество.
29.01.2024
На 29. януари град Търговище чества 146 години от освобождението си от османско владичество. Това важно събитие бе отбелязано в I ОУ "Христо Ботев".
По идея на Ученическия съвет, с подкрепата на г-жа Елена Събева, педагогически съветник, бе направен кът с черно-бели фотографии, отразяващи величави моменти от местната история.
В ботевския ефир прозвуча тематично радиопредаване, което представи знаменателни исторически факти за родния град, посветени на извоюваната свобода. В ролята на водещ влезе Пламена Попова от 6. в клас.
Познанието за родния край и неговото свещено минало е неизменна част от възпитанието на младите хора в патриотизъм и национални ценности.
Галина Станчева, главен учител
11. януари е Световен ден на една от най-красивите и вдъхновяващи думи, които съществуват в езика - "БЛАГОДАРЯ".
Прочети повече11. януари е Световен ден на една от най-красивите и вдъхновяващи думи, които съществуват в езика - "БЛАГОДАРЯ".
11.01.2024
11. януари е Световен ден на една от най-красивите и вдъхновяващи думи, които съществуват в езика - "БЛАГОДАРЯ".
Ученическият съвет в I ОУ "Христо Ботев" инициира дейности, свързани с отбелязване на специалния ден. Те се осъществиха с подкрепата на г-жа Елена Събева, педагогически съветник.
Символичното дърво във фоайето на учебното заведение бе украсено с послания за благодарност, написани от учители и техните най-малки ученици от 1. клас.
Ботевци от 2. и 7. клас имаха възможност да отправят благодарност чрез поставени в коридорите на учебната сграда постери. Така училищните стени "оживяха" с дълбокия смисъл на прекрасната дума "благодаря".
Важно е да намираме повод и основание да благодарим във всеки един ден от нашия живот, защото благодарността ни прави щастливи!
Галина Станчева, главен учител
На 20.12.2023 г. представители на Ученическия съвет и ДВГ "Балони" с художествен ръководител г-жа Ст. Груйкина, ст. учител в начален етап, посетиха Дневен център за хора с увреждания „ДАР” гр. Търговище.
Прочети повечеНа 20.12.2023 г. представители на Ученическия съвет и ДВГ "Балони" с художествен ръководител г-жа Ст. Груйкина, ст. учител в начален етап, посетиха Дневен център за хора с увреждания „ДАР” гр. Търговище.
20.12.2023
На 20.12.2023 г. представители на Ученическия съвет и ДВГ "Балони" с художествен ръководител г-жа Ст. Груйкина, ст. учител в начален етап, посетиха Дневен център за хора с увреждания „ДАР” гр. Търговище. Предпразничната инициатива се осъществи с подкрепата на г-жа Ел. Събева, педагогически съветник.
Символиката на християнския празник Игнажден бе зареждаща, защото ботевските "полазници" донесоха радостни усмивки и надежда на пребиваващите в Центъра.
Нашите ученици почерпиха домакините със специално подготвена торта. Поздравиха ги с коледни стихове и песни. Музикалните изпълнения бяха искрено вълнуващи сърцата, тъй като атмосферата, в която чаровните певци от ДВГ "Балони" потопиха всички, бе неповторима.
Присъстващите получиха от представители на Ученическия съвет лично изработени картички, а на своите скъпи гости подариха специално подготвени свещници, символизиращи предстоящото Рождество Христово.
Галина Станчева, главен учител
По повод 16. ноември – Международен ден на толерантността – в I ОУ „Христо Ботев“ бяха осъществени дейности, инициирани от Ученическия съвет и г-жа Ел. Събева, педагогически съветник.
Прочети повечеПо повод 16. ноември – Международен ден на толерантността – в I ОУ „Христо Ботев“ бяха осъществени дейности, инициирани от Ученическия съвет и г-жа Ел. Събева, педагогически съветник.
16.11.2023
По повод 16. ноември – Международен ден на толерантността – в I ОУ „Христо Ботев“ бяха осъществени дейности, инициирани от Ученическия съвет и г-жа Ел. Събева, педагогически съветник.
Във 2. б клас се проведе групова работа на тема „Толерантност“. Децата се запознаха със символиката на Международния ден на толерантността. Използвайки принципа на мозъчната атака, записаха по какво се различаваме един от друг. Изслушаха историята „Малкото кутре“.
В екипи изработиха „Златни правила за толерантност и за толерантно общуване“. Всеки екип излъчи говорител, който представи ученическите идеи. За тяхното формулиране второкласниците получиха подкрепата на г-жа Ем. Димитрова, кл. ръководител на паралелката, и г-жа Д. Найденова, учител ЦОУД.
Учениците от 3. б клас с кл. ръководител г-жа Р. Колева, гл. учител в НЕ, си направиха символичен фотос пред Дървото на толерантността, изработено от Ученическия съвет. Те осъществиха дейности, свързани с осмисляне на понятието „толерантност“ и формиране на умения за зачитане на различията между хората.
Най-малките ботевци също се включиха в отбелязването на 16. ноември. Учениците от 1. г клас с кл. ръководител г-жа Б. Николова, ст. учител в НЕ, подготвиха табло, посветено на многоликите начини да изразим себе си, и запечатаха своята дейност в снимка.
В ботевския радиоефир прозвуча тематично радиопредаване за Международния ден на толерантността. Негов водещ беше Галея Костова от 5. в клас.
Посланието, което чухме, ни напомни, че независимо от това, къде живеем, каква религия изповядваме, какво увреждане имаме, ние се нуждаем да споделяме с околните нашия свят и ценности. Съпричастни и толерантни сме, ако не отблъснем този опит, ако подадем ръка за поздрав и приемем гледната точка на другия. Многообразието в света ни учи да бъдем толерантни и показва различните лица на живота.
Галина Станчева, главен учител
Българските ученици и учители са в есенна ваканция. Преди нея обаче ботевци анонсираха с тематично радиопредаване наближаващия 1. ноември – Деня на народните будители.
Прочети повечеБългарските ученици и учители са в есенна ваканция. Преди нея обаче ботевци анонсираха с тематично радиопредаване наближаващия 1. ноември – Деня на народните будители.
30.10.2023
Българските ученици и учители са в есенна ваканция. Преди нея обаче ботевци анонсираха с тематично радиопредаване наближаващия 1. ноември – Деня на народните будители.
Идеята се осъществи по предложение на Ученическия съвет, със съдействието на г-жа Елена Събева, педагогически съветник.
Водеща беше Николета Иванова от 7. а клас. Тя посочи, че 1. ноември безспорно е един от най-българските празници, редом с 3. март и 24. май. Денят на народните будители е празникът на просвещението и просветителите!
Будител е „човек, който през целия си живот активно популяризира и извежда в приоритет знанието за националната ни история, правилната употреба на майчиния език, както и преклонението към родната култура и национален дух” (Тълковен речник на българския език).
В съзнанието ни изплуват образите на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Неофит Рилски, Петър Берон, Георги Раковски, Добри Чинтулов, Любен Каравелов, Христо Ботев, Иван Вазов… – имена като камбанен звън в нашата история.
Но възниква въпросът: има ли днес, в 21. век, хора, които можем да наречем будители? Има, разбира се! Те носят искрици от духа на предците ни, разпалват го и го даряват на света!
Съвременните будители са личности, отдадени на професията си, личности с достойнство и отговорност, даващи на обществото тласък да върви напред. Прекланяме се пред делото на творците, които превръщат поредния концерт, пиеса или изложба в истински празник за душите.
Сред будителите днес са и българските учители, защото те „създават човеци”, изграждат от неопитното дете уверен млад човек. Всеотдайно и неуморно ни помагат да следваме пътя си, за да станем истински пълноценни хора!
Очакваме Деня на народните будители…
Галина Станчева, главен учител