На 18.03.2025 г. учениците от 5. в клас се включиха в интересно предизвикателство – открит STEAM урок по математика и технологии и предприемачество.
Прочети повече
- 19
- 03
- 2025
На 18.03.2025 г. учениците от 5. в клас се включиха в интересно предизвикателство – открит STEAM урок по математика и технологии и предприемачество.
Прочети повечеНа 18.03.2025 г. учениците от 5. в клас се включиха в интересно предизвикателство – открит STEAM урок по математика и технологии и предприемачество.
19.03.2025
На 18.03.2025 г. учениците от 5. в клас се включиха в интересно предизвикателство – открит STEAM урок по математика и технологии и предприемачество.
Той се проведе в актовата зала на I ОУ „Христо Ботев“ с класния ръководител на паралелката и учител по математика г-жа Фани Александрова и г-н Стилиян Тенчев, ст. учител по технологии и предприемачество.
Темата на урока: „Десетични дроби в реалния свят“ бе любопитна за петокласниците и привлече вниманието на гостите – ръководството на училището и педагогически специалисти.
Целите на STEAM изявата бяха ориентирани към усвояване на практически умения за събиране, изваждане и умножение на десетични дроби, както и приложение на изчисленията при създаване на бюджет за продукт, а също така разработване на стратегия за продажби.
Разпределени в екипи, петокласниците обмисляха идеи за продукт, който ще изработят (ръчно направени гривни, книгоразделители, рисувани картички). Подготвиха списък с нужните материали и техните цени, изчислявайки общите разходи за производство на няколко бройки от продукта.
По-късно учениците влязоха в ролята на млади предприемачи, като предложиха свой мини бизнес план и дизайн за продукта си.
Проектите бяха представени и аргументирани, а в заключителната част се проведе обсъждане относно използването на десетичните дроби в реалния живот.
STEAM урокът показа успешно съчетаване на две учебни дисциплини – математика и технологии и предприемачество, акцентирайки върху практическото приложение на придобитите от учениците компетентности.
Галина Станчева
I ОУ "Христо Ботев" гр. Търговище подписа договор за финансиране на предложение за изпълнение на инвестиция "Изграждане на училищна STEM среда в I ОУ "Христо Ботев" гр. Търговище".
Прочети повечеI ОУ "Христо Ботев" гр. Търговище подписа договор за финансиране на предложение за изпълнение на инвестиция "Изграждане на училищна STEM среда в I ОУ "Христо Ботев" гр. Търговище".
24.09.2024
I ОУ "Христо Ботев" гр. Търговище подписа договор за финансиране на предложение за изпълнение на инвестиция "Изграждане на училищна STEM среда в I ОУ "Христо Ботев" гр. Търговище".
Инвестицията се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост, Стълб "Иновативна България", Компонент 1 "Образование и умения", Инвестиция 1 "Центрове за НТИМ и иновации в образованието", по процедура за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 "УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА". Одобрените средства са предназначени за изграждане на STEM център в направления "Математика и информатика", "Природни науки" и ВОСКС (високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи) в училище.
В училището предстои да се въведе практическо STEM обучение в направление 1 "Роботика и кибер-физични системи", направление 3 "Природни науки" и направление 5 "Математика и информатика" в двата етепа на основно образование - начален и прогимназиален.
STEM центърът ще бъде изграден в няколко помещения на различни етажи – сутерен и трети етаж в училището, като ще включва и следните зони: „Изследователски лаборатории“ и „Център за млади изследователи (начален етап)“, седем високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи. Учебните кабинети и пространства и технологиите, заложени в тях, са подходящи за ученици в различни възрастови групи, както и за ученици със СОП.
Дейността на STEM центъра в прогимназиален етап ще обхване предметите ФА, ХООС, БЗО, математика и информатика и ще се развива в настоящите кабинети по предмети, подходящи за STEM пространство. Посочените науки дават възможност за най-голям брой усвоявани ключови компетентности. Чрез тях учениците ще разгърнат множество житейски умения, по-широк избор на професии. Тези науки водят до осмисляне и анализиране на природните явления, което позволява интегрираното преподаване.
Обучението в STEM центъра ще предостави възможност за следните модели на обучение: проектно-базирано и проблемно-базирано. Базирайки се на изследователския подход, учениците ще развият своите дигитални умения и умения за критично мислене и решаване на проблеми, като се създадат условия за прилагане на практика на получените в учебните часове знания. Методите на преподаване се променят при различните класове и възрасти, но при всички целят осигуряване на високо ниво на творчество, практика и преживяване, креативно и аналитично мислене на учениците и активно участие в образователно-възпитателния процес. Цели се постигане на динамичен модел за работа в богата на технологии среда, като се комбинират различни организационни форми – индивидуални и групови.
Дни, след като в I ОУ "Христо Ботев" бе открит новият STEM център по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“, ръководството на учебното заведение поднесе специална награда на участниците в кръжочните дейности, свързани с функциониране
Прочети повечеДни, след като в I ОУ "Христо Ботев" бе открит новият STEM център по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“, ръководството на учебното заведение поднесе специална награда на участниците в кръжочните дейности, свързани с функциониране
28.03.2022
"Сладка" изненада за ботевските експериментатори
Дни, след като в I ОУ "Христо Ботев" бе открит новият STEM център по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“, ръководството на учебното заведение поднесе специална награда на участниците в кръжочните дейности, свързани с функционирането на проекта.
За да благодари на младите експериментатори, ръководството им осигури "сладка" изненада - вкусна торта, с която ги почерпи. А децата се зарадваха истински, защото кое дете не обича примамливите сладки изкушения?
Г-н Д. Алексиев, директор на учебното заведение, и г-жа К. Бекирова, ст. учител по Физика и астрономия, ръководител на STEM кръжок "Забавна физика", разрязаха тортата. Именно учениците от V клас, включени в тази кръжочна форма, представиха на 25.03. откритата практика, с която официално бе поставено началото на иновативния STEM център.
Заедно със своя учител петокласниците представиха интригуващи научни експерименти и явления, след което синтезираха изводи от наблюдаваните процеси и явления. Научните казуси се оказаха притегателна сила за младите експериментатори. Така ученето става освен полезна, и забавна територия на знанието, пресътворено в своеобразна игра.
На откриването бяха представени и проекти, разработени в другите STEM дейности, участниците в които презентираха своите идеи, след като ги видяхме в откритите практики по География и икономика и История и цивилизации (водени от г-жа Ц. Куюмджиева, ст. учител), както и проекти на клуб „Моето тяло - познания и здраве“ с ръководител г-жа Цв. Драганова, ст. учител по Биология и ЗО.
Благодарим на ботевските възпитаници за чудесното представяне, за вложеното желание и старание в новото начинание!
Най-интересното предстои! Бъдете откриватели!
Галина Станчева, главен учител
Статия за откриване на STEM центъра
Прочети повечеСтатия за откриване на STEM центъра
25.03.2022
I ОУ „ХРИСТО БОТЕВ“ - УЧИЛИЩЕ НА БЪДЕЩЕТО С НОВИЯ ЅТЕМ ЦЕНТЪР
Основната концепция на клуба е:
Прочети повечеОсновната концепция на клуба е:
11.03.2022
Познания за устройството на човешкото тяло и
здравословен начин на живот. Здравето дава не само физическа, но и психическа мощ.
Прави ни красиви, свободни, добри и щастливи. Темите, дискутирани и популяризирани от
участниците, са с обществена и социална значимост: за устройство на тялото от клетката до
организма, както и как функционират отделните системи в човешкото тяло . И все пак най-
предпочитаните дейности са тренингите и дискусиите, и разбира се изработването на
брошури , презентации по теми от програмата, изработване на макети на храносмилателна ,
дихателна и отделителна система при човека, в които всеки намира место за изява.
През месец октомври 2021 година в Първо ОУ „Христо Ботев“ – гр. Търговище започна да функционира Група за дейности по интереси "Забавна Физика".
Прочети повечеПрез месец октомври 2021 година в Първо ОУ „Христо Ботев“ – гр. Търговище започна да функционира Група за дейности по интереси "Забавна Физика".
10.03.2022
Дейностите на групата са насочени към формиране по забавен и интригуващ път на знания, умения и компетентности, свързани с най-различни природни обекти, процеси и явления.
Целта е учениците да са откриватели на новото знание чрез изследване, проучване и експеримент. За разкриване на експерименталната същност на природните науки се използват всички възможности за демонстрационен, лабораторен, както и симулационен и интерактивен експеримент. На учениците се осигурява възможност да: наблюдават; анализират; моделират; разчитат схеми и таблици; работят с различни източници на информация; извършват опити; дискутират; работят в екип; изработват и защитават проекти.
На 18.02.22 г., в I ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище, се проведе поредна открита практика.
Прочети повечеНа 18.02.22 г., в I ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище, се проведе поредна открита практика.
18.02.2022
На 18.02.22 г., в I ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище, се проведе поредна открита практика. Темата бе по учебния предмет История и цивилизации, посветена на Древния свят и носеща надслова: „Искри от древността“. Урокът бе изнесен от г-жа Ц. Куюмджиева, ст. учител в учебното заведение, и ученици от V клас.
На събитието присъства г-жа Елка Станчева, началник на РУО – Търговище. Сред гостите бяха г-н Д. Алексиев, директор на училището, г-н Р. Куюмджиев, зам.-директор УД, г-жа Н. Жечева, зам.-директор АД, настоящи и бивши класни ръководители на учениците от V клас, определени учители и родители.
Г-жа Куюмджиева представи темата и целите на урока, основан върху компетентностен подход и проектно-базирано обучение. Чрез подобен тип уроци се изграждат умения за критично мислене, участие в дискусия, отстояване на лична позиция. Паралелките са разделени на три екипа и получават проектни задачи, чрез които трябва да се пренесат в историята на Древния свят: Първите хора (Праистория), Египет – „Дар на реката Нил”, Първите държави в Месопотамия.
Учителят е организатор и консултант. Учениците са негови партньори. Те се превръщат в смели откриватели, иноватори и експериментатори. Съвместната дейност с родителската общност и нейната подкрепа са особено важни. Петокласниците с гордост включват праисторията на България в своите проекти, с което утвърждават родния принос към археологическите и културните ценности на древните цивилизации.
Говорителите на дванайсетте екипа презентираха идеите си, пресътворени в атрактивни макети, открояващи изобретателност, креативен подход и интересни архитектурни решения. Безграничният полет на детското въображение се забелязваше във всеки модел на петокласниците, обичащи историята на Древния свят.
Втората част на откритата практика бе ориентирана към ситуативни игри: връщане 40 000 години назад с машината на времето – преживяванията на праисторическия човек в бита от старокаменната епоха; учениците в Древен Египет, където учебният ден е продължавал от сутрин до вечер. Петокласниците споделиха интригуващи съчинения със заявена лична позиция.
Урокът завърши с излъчване на победители, определени от компетентно жури в отделните проектни дейности.
Бяха отправени поздравления за поредната успешна инициатива от г-жа Елка Станчева и г-н Д. Алексиев, а участниците в откритата практика изявиха желание да продължат да работят по творчески задачи, тъй като те са истинско предизвикателство за техните мечти!
Галина Станчева, главен учител
На 11. февруари 2022 г., в I ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище, започнаха откритите практики, свързани с дейности по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“.
Прочети повечеНа 11. февруари 2022 г., в I ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище, започнаха откритите практики, свързани с дейности по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“.
11.02.2022
На 11. февруари 2022 г., в I ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище, започнаха откритите практики, свързани с дейности по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. През предходните месеци бе създадено учебно STEM съдържание за STEM уроци по различни учебни предмети, с цел кариерно ориентиране към STEM профили.
Откриващата изява постави урок по география и икономика, представен от г-жа Ц. Куюмджиева, ст. учител по география и икономика, с ученици от VII а, б, в, г клас. Той бе проведен при пълно спазване на противоепидемичните мерки.
Специални гости на събитието бяха г-жа М. Вълчева, ст. експерт по ОНГОР в РУО – Търговище, г-н Д. Алексиев, директор на учебното заведение, г-жа Н. Жечева, зам.-директор АД, ограничен брой учители и родители.
Откритата практика се реализира под надслов: „Млади предприемачи“. Във въвеждащото си слово г-жа Куюмджиева представи идеята за творческия урок като ориентиран към проектно-базираното обучение, компетентностния подход, избора на випуск, с който да се реализира, елементите по предварителната подготовка относно поставените задания.
Разделени в четири екипа, паралелките изработват макетни проекти, обединени от общата тема „Континентът Европа“, влизайки в разнообразни предприемачески роли: служители във фирма за производство на автомобили, собственици на семейна ферма, екскурзоводи в туристическа агенция и организатори на традиционно панаирно изложение.
Шестнайсетте проекта бяха представени от говорители на екипите. Те демонстрираха презентационни умения, разкривайки заложените идеи и начините за осъществяването им. Потопиха ни в света на индустрията, модерните технологии, маркетинга, туризма, стопанството, земеделието, кулинарията…
„По пътя на вашите мечти“ беше надсловът на един от екипите. Това, че мечтите на младите хора могат да се сбъднат още сега, доказа и състезателният елемент в урока. Компетентно жури обяви най-вдъхновяващите презентирания и излъчи победители в четирите екипни дейности.
Поставянето на учениците в проблемна ситуация, с оглед решаване на географски казус, формира ключови практико-приложни умения. Откритата практика изнесе випускът, който през последните три години на пандемия бе най-силно засегнат от процеса на обучение в ОРЕС.
По тази причина събитието се превърна в истинско предизвикателство за учителя и учениците от VII клас, които заедно доказаха, че могат да се справят с отговорни задачи и проблеми, насочени към кариерното ориентиране.
Те бяха поздравени от г-н Д. Алексиев и г-жа М. Вълчева с пожеланието да продължават да бъдат творчески личности по дух и способности!
Галина Станчева, главен учител